Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Konferencja Naukowa w 100-lecie Ustawy o Opiece Społecznej

20 września w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Usługi społeczne: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Kierunki rozwoju pomocy społecznej w 100-lecie ustawy o opiece społecznej”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”. Jego współorganizatorami byli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Fundacja Flexi Mind. Wydarzenie to miało na celu analizę historii pomocy społecznej oraz określenie kierunków jej przyszłego rozwoju w kontekście obchodów 100-lecia ustawy o opiece społecznej. Na konferencję zaproszona została Pani Justyna Garbarczyk, Dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Sesja I rozpoczęła się od rejestracji uczestników i kawy powitalnej, a następnie przejęła dr Piotr Kurowski z IPiSS. Otwarcie konferencji uświetniła obecność Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, która wygłosiła inspirujące przemówienie. Dr Elżbieta Bojanowska, Dyrektor IPiSS, wprowadziła nas w tematykę konferencji.

Podczas tej sesji, dr hab. Jerzy Krzyszkowski, Profesor Uniwersytetu Jana Długosza, przedstawił kontekst historyczny pomocy społecznej. Natomiast dr hab. Marek Rymsza, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz doradca w Kancelarii Prezydenta RP, zaprezentował kierunki i perspektywy rozwoju pomocy społecznej. Dr hab. Agnieszka Sowa-Kofta, Profesor IPiSS, omówiła rolę instytucji pomocy społecznej wobec potrzeb wybranych grup ludności. Sesję zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

Sesja II poświęcona była deinstytucjonalizacji usług społecznych w praktyce. Dyrektorki Domów Społecznych i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podzieliły się swoimi doświadczeniami i spojrzeniem na praktyczne aspekty deinstytucjonalizacji. To była okazja do zapoznania się z efektami tych działań na poziomie lokalnym. Następnie odbyła się debata panelowa pod hasłem „Perspektywy rozwoju pomocy społecznej”. Moderator dr Piotr Kurowski z IPiSS poprowadził dyskusję, w której udział wzięli eksperci i przedstawiciele instytucji, m.in.: Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w MRiPS, dr Elżbieta Bojanowska, Dyrektor IPiSS oraz Kierownik Zakładu Gerontologii i Polityki Społecznej Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr hab. Ryszard Szarfenberg, Profesor UW, Rafał Barański, Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie, Joanna Cieślik, Dyrektor MOPS w Przasnyszu, oraz Grzegorz Żymła, Dyrektor ds. zarządzania projektami, Caritas Archidiecezja Katowicka. W trakcie debaty poruszano kwestie rozwoju systemu pomocy społecznej w Polsce oraz sposobów efektywnego wsparcia osób potrzebujących.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz organizatorom za wspaniałą konferencję, pełną cennych dyskusji i inspirujących prelekcji. To wydarzenie na pewno przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej pomocy społecznej i wpłynie na kształtowanie przyszłości tej istotnej dziedziny.

 

 

Psychologia produktywności: wskazówki do optymalizacji wydajności pracy po wakacjach

Współczesne środowisko pracy stawia coraz większe wymagania przed profesjonalistami. Dla wielu z nas wydajność w miejscu pracy staje się kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu zawodowego. Powrót do pracy po urlopie może być wyzwaniem dla naszej produktywności. Jak wykorzystać poznawcze i behawioralne mechanizmy, by odzyskać skuteczność w miejscu pracy po letnim wypoczynku? Oto kilka istotnych wskazówek, które oferuje psychologia produktywności.

Rola planowania i priorytetów

Najpierw, kluczowym elementem jest odpowiednie planowanie zadań. Tworzenie priorytetów i rozdzielenie pracy na etapy pozwala uniknąć rozproszenia uwagi. Optymalne wyznaczenie priorytetów sprawia, że skupiamy się na najważniejszych i najbardziej wymagających zadaniach, co prowadzi do zwiększenia efektywności naszej pracy.

Warto też zauważyć, że według badań naukowych, zbyt duża liczba zadań naraz może prowadzić do spadku wydajności. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości unikać przeciążenia obowiązkami. Odpowiednie rozłożenie zadań na dni robocze oraz planowanie oddechowych momentów jest kluczowe dla utrzymania stabilnej produktywności.

Psychologia motywacji

Psychologia produktywności skupia się również na analizie mechanizmów motywacji. Wewnętrzna motywacja, czyli chęć samorealizacji i osiągania sukcesów, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na naszą wydajność. Dlatego warto stawiać sobie ambitne cele i śledzić własny postęp. To daje nam dodatkowy bodziec do efektywnej pracy.

Należy również podkreślić rolę zewnętrznych bodźców. Pochwały, nagrody czy pozytywne opinie współpracowników mogą znacząco wpłynąć na naszą motywację do działania. Z tego powodu, budowanie wspierającego i uznającego środowiska pracy jest kluczowym elementem optymalizacji produktywności.

Znaczenie odpoczynku i regeneracji

Badania nad produktywnością jednoznacznie wskazują, że prawidłowy odpoczynek ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej wydajności. Krótkie przerwy w trakcie dnia pozwalają na regenerację umysłu i przywracanie skupienia. Dlatego warto wykorzystać je w sposób świadomy.

Co więcej, prawidłowy sen jest niezwykle istotny dla naszej produktywności. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi do obniżenia koncentracji oraz spadku wydajności. Dlatego dbanie o jakość i regularność snu jest kluczowym elementem optymalizacji pracy zawodowej.

Mądra gospodarka czasem i zasobami własnej produktywności

Psychologia produktywności to obszar, który oferuje nam szereg narzędzi do optymalizacji naszej pracy. Kluczowymi elementami są planowanie zadań, zrozumienie mechanizmów motywacji oraz dbanie o regenerację. Dzięki tym narzędziom możemy nie tylko zwiększyć wydajność naszej pracy, ale również osiągnąć wyższy poziom satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Zrozumienie psychologicznych aspektów pracy to klucz do sukcesu w coraz bardziej wymagającym środowisku zawodowym.

 

 

Najnowsze publikacje na półkach GBPiZS

W ostatnich dniach do naszej biblioteki naukowej trafiły najnowsze publikacje na temat kluczowych aspektów współczesnej edukacji i społeczeństwa – oczywiście w kontekście pracy i zabezpieczenia społecznego. Oto kilka z nich, które z pewnością zainteresują zarówno badaczy, jak i studentów:

 

„Kompetencje społeczne nauczycieli akademickich w dobie cyfryzacji”

Ta książka stanowi cenne źródło wiedzy dla nauczycieli akademickich, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w kontekście wyzwań cyfrowego świata edukacji.

 

„Dokumentacja pracownicza – wzory dokumentów kadrowych z komentarzem”

Książka ta jest nieocenionym narzędziem dla pracowników działów HR i kadr oraz wszystkich, którzy zajmują się dokumentacją pracowniczą.

 

„Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych od A do Z”

Praktyczny przewodnik po zagadnieniach związanych z Funduszem Świadczeń Socjalnych, który będzie pomocny w codziennej pracy zarządu przedsiębiorstwa.

 

„Starzenie się społeczeństwa i ograniczenia w zdrowiu w perspektywie rynków pracy „starej” i „nowej” UE”

Ta publikacja analizuje wpływ starzenia się społeczeństwa na rynki pracy w kontekście różnic między państwami UE.

 

„Konstytucyjne wolności i prawa w Polsce”

Zbiorowa publikacja pod redakcją prof. Marka Chmaja, która stanowi dogłębną analizę konstytucyjnych wolności i praw w polskim porządku prawnym.

 

To tylko kilka z pozycji, które teraz możecie znaleźć w naszej bibliotece naukowej. Zawartość naszego katalogu dostępna jest pod linkiem http://aleph.gbpizs.gov.pl/F.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tą cenną kolekcją!

 

Wrześniowe nowości w Bibliotece

Cieszymy się ogromnie, że nasza biblioteka właśnie wzbogaciła swoją kolekcję o fascynujące nowe książki z różnych dziedzin. Oto kilka z nich, które warto poznać:

 

„Prawne podstawy i ogólne zasady zastosowania nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w działalności przedsiębiorców.”

Ta książka skupia się na aspektach prawnych nowoczesnych technologii, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie biznesu.

 

„Rozliczanie czasu pracy w praktyce.”

Dla osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z zarządzaniem personelem, ta pozycja będzie nieocenionym źródłem wiedzy.

 

„Urlopy pracownicze i inne zwolnienia od pracy. Komentarz praktyczny z wzorami dokumentów.”

Książka przydatna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, oferująca praktyczne informacje o urlopach i zwolnieniach.

 

„Zasiłki 2023.”

Aktualne przepisy dotyczące zasiłków wraz z komentarzem i przykładami zastosowania.

 

„Nowe trendy w zarządzaniu.”

Ta pozycja jest idealna dla studentów i osób zainteresowanych najnowszymi trendami w zarządzaniu.

 

To tylko kilka z książek, które teraz znajdziecie w naszej bibliotece. Wszystkie dostępne pozycje znajdują się w naszym katalogu online http://aleph.gbpizs.gov.pl/F.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia nas i zapoznania się z tą cenną kolekcją.

 

 

 

Nowości w GBPiZS – wiedza dla profesjonalistów

Witajcie, drodzy czytelnicy! Mamy zaszczyt przedstawić Wam najnowsze nabytki w naszej bibliotece naukowej, które są nieocenionym źródłem wiedzy dla studentów, nauczycieli akademickich, badaczy oraz kadry administracji publicznej. Poniżej znajduje się lista nowych książek, które przybliżają najważniejsze aspekty obszaru pracy, zarządzania i zabezpieczeń społecznych.

 

„Marketing sieciowy – sekret milionerów”

Ta książka to niezastąpione źródło wiedzy dla tych, którzy interesują się marketingiem sieciowym. Poznaj tajemnice sukcesu milionerów w tej dziedzinie oraz dowiedz się, jakie strategie pomagają osiągnąć 90% dochodów dystrybutorów.

 

„Ekonomia miejskich dóbr wspólnych”

Dla tych zainteresowanych ekonomią miejską i wspólnymi zasobami, ta książka oferuje głębokie zrozumienie ekonomicznych aspektów zarządzania miejskimi zasobami i usługami.

 

„Strategiczne podejście do działania w social mediach”

Działania w mediach społecznościowych są obecnie kluczowym elementem strategii marketingowych. Książka ta dostarcza wskazówek dotyczących strategii prowadzenia działań w social mediach.

 

„Zrównoważony rozwój w zarządzaniu – monografia”

Zrównoważony rozwój to temat coraz bardziej istotny w dzisiejszym świecie biznesu. Monografia analizuje, jak zrównoważone podejście wpływa na procesy zarządzania.

 

„Internacjonalizacja przedsiębiorstw a procesy innowacyjne w globalnej gospodarce”

Globalizacja gospodarki stawia przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania. Książka bada, jak internacjonalizacja wpływa na procesy innowacyjne w globalnym kontekście.

 

„Internacjonalizacja przedsiębiorstwa – strategia, zarządzanie, pomiar”

Dla tych, którzy interesują się międzynarodowym rozwojem przedsiębiorstw. Ta pozycja oferuje wgląd w strategie, zarządzanie i pomiar efektywności internacjonalizacji.

 

„Prawo Pracy – wybrane zagadnienia”

Prawo pracy to istotny element działalności każdej organizacji. Książka ta koncentruje się na wybranych aspektach tego obszaru prawnego.

 

„Przyszłość zarządzania procesowego”

Jak będzie wyglądać przyszłość zarządzania procesowego? Ta książka analizuje trendy i kierunki rozwoju tej dziedziny.

 

„Kodeks Pracy – aktualny tekst ustawy”

Aktualny tekst Kodeksu Pracy to niezbędne narzędzie dla wszystkich profesjonalistów związanych z obszarem pracy i zatrudnienia.

 

To tylko niektóre z fascynujących pozycji, które czekają na Państwa w Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Zachęcamy do odwiedzin i zgłębienia tych interesujących tematów!

 

Kontakt GBPiZS

Dział Zbiorów Pracy
i Zabezpieczenia Społecznego

ul. Zabraniecka 8L
03-872 Warszawa

Sekretariat
Telefon: (+48) 509-787-563
Email: sekretariat@gbpizs.gov.p

 • Dział Zbiorów dla Niewidomych

 • ul. Konwiktorska 7
  00-216 Warszawa

 • © 2020 - 2023 Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Wszystkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: virtualmedia

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Zobacz zasady przetwarzania danych osobowych.
  Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym. Zobacz politykę plików cookies..
  Akceptuję