20 września w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Usługi społeczne: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Kierunki rozwoju pomocy społecznej w 100-lecie ustawy o opiece społecznej”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”. Jego współorganizatorami byli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Fundacja Flexi Mind. Wydarzenie to miało na celu analizę historii pomocy społecznej oraz określenie kierunków jej przyszłego rozwoju w kontekście obchodów 100-lecia ustawy o opiece społecznej. Na konferencję zaproszona została Pani Justyna Garbarczyk, Dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Sesja I rozpoczęła się od rejestracji uczestników i kawy powitalnej, a następnie przejęła dr Piotr Kurowski z IPiSS. Otwarcie konferencji uświetniła obecność Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, która wygłosiła inspirujące przemówienie. Dr Elżbieta Bojanowska, Dyrektor IPiSS, wprowadziła nas w tematykę konferencji.
Podczas tej sesji, dr hab. Jerzy Krzyszkowski, Profesor Uniwersytetu Jana Długosza, przedstawił kontekst historyczny pomocy społecznej. Natomiast dr hab. Marek Rymsza, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz doradca w Kancelarii Prezydenta RP, zaprezentował kierunki i perspektywy rozwoju pomocy społecznej. Dr hab. Agnieszka Sowa-Kofta, Profesor IPiSS, omówiła rolę instytucji pomocy społecznej wobec potrzeb wybranych grup ludności. Sesję zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.
Sesja II poświęcona była deinstytucjonalizacji usług społecznych w praktyce. Dyrektorki Domów Społecznych i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podzieliły się swoimi doświadczeniami i spojrzeniem na praktyczne aspekty deinstytucjonalizacji. To była okazja do zapoznania się z efektami tych działań na poziomie lokalnym. Następnie odbyła się debata panelowa pod hasłem „Perspektywy rozwoju pomocy społecznej”. Moderator dr Piotr Kurowski z IPiSS poprowadził dyskusję, w której udział wzięli eksperci i przedstawiciele instytucji, m.in.: Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w MRiPS, dr Elżbieta Bojanowska, Dyrektor IPiSS oraz Kierownik Zakładu Gerontologii i Polityki Społecznej Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr hab. Ryszard Szarfenberg, Profesor UW, Rafał Barański, Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie, Joanna Cieślik, Dyrektor MOPS w Przasnyszu, oraz Grzegorz Żymła, Dyrektor ds. zarządzania projektami, Caritas Archidiecezja Katowicka. W trakcie debaty poruszano kwestie rozwoju systemu pomocy społecznej w Polsce oraz sposobów efektywnego wsparcia osób potrzebujących.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz organizatorom za wspaniałą konferencję, pełną cennych dyskusji i inspirujących prelekcji. To wydarzenie na pewno przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej pomocy społecznej i wpłynie na kształtowanie przyszłości tej istotnej dziedziny.