Wczoraj zainaugurowano uroczyste obchodach 90. rocznicy powstania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenie odbyło się w siedzibie centrali ZUS w Warszawie, gdzie pracownicy zostali uhonorowani państwowymi odznaczeniami oraz Złotymi i Srebrnymi Odznakami ZUS.

 

Prezes ZUS, Prof. Gertruda Uścińska, rozpoczęła ceremonię złożeniem kwiatów przed tablicami upamiętniającymi pracowników, którzy oddali życie podczas II wojny światowej oraz prezesa ZUS w latach 2007 Pawła Wypycha, który tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

 

W trakcie uroczystości odbył się także panel dyskusyjny pod hasłem „Rola ZUS w życiu społeczno-gospodarczym”. Prof. Uścińska podkreśliła, że historia Zakładu jest niezwykle bogata i pełna wyzwań, które pracownicy skutecznie pokonywali na przestrzeni 90 lat. Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, zwróciła uwagę, że to zaangażowanie pracowników stanowi fundament sukcesu tej instytucji.

 

W trakcie uroczystości odbył się także panel dyskusyjny pod hasłem „Rola ZUS w życiu społeczno-gospodarczym”. Prof. Uścińska podkreśliła, że historia Zakładu jest niezwykle bogata i pełna wyzwań, które pracownicy skutecznie pokonywali na przestrzeni 90 lat. Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, zwróciła uwagę, że to zaangażowanie pracowników stanowi fundament sukcesu tej instytucji. Prezydent Andrzej Duda w liście przesłanym z okazji jubileuszu podkreślił, że 90 lat ZUS to święto solidarności i troski o godność każdego człowieka.

 

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, wręczył Prof. Uścińskiej medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Ponadto, Prezes ZUS odbierała również medal „Zasłużony dla Bezpieczeństwa w Górnictwie” przyznany przez Wyższy Urząd Górniczy, którego wręczył prezes WUG, Adam Mirek.

 

Tego dnia nie zabrakło również innych ważnych postaci, takich jak: Sekretarz Stanu MRiPS Stanisław Szwed, Piotr Ostrowski przewodniczący Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Justyna Garbarczyk, która złożyła oficjalne gratulacje Prezes ZUS

 

Warto podkreślić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia przez prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 roku. Dlatego też właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Pracownika ZUS, upamiętniając nie tylko 90 lat historii, lecz także troski o godność każdego człowieka.

 

Poniżej tekstu znajduje się galeria zdjęć z z uroczystości. Klikniecie w link spowoduje wyświetlenie zdjęcia. Źródła zdjęć to profil Twitter MRiPS i ZUS.