1-2/2024

Przegląd czasopism nr 1-2/2024

 

   Styczeń – Luty 2024 r.

 

  1. Advancing workers’ rights in the gig economy through discursive power: the communicative strategies of Indie Unions / Davide Però, John Downey // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 140–160.

Znajdując ograniczoną reprezentację w istniejących związkach zawodowych, rosnąca liczba niepewnych pracowników i pracowników migrujących w gospodarce gig zwraca się w stronę samoorganizacji. Niewiele jednak wiadomo na temat tego, w jaki sposób pracownicy ci mogą zrekompensować brak zasobów materialnych i wsparcia instytucjonalnego oraz skutecznie negocjować z pracodawcami. Opierając się na wywiadach, analizie ram i treści opartych na badaniach etnograficznych z niepewnymi i migrującymi pracownikami brytyjskich „niezależnych” związków zawodowych, badamy znaczenie praktyk automediacji w ułatwianiu skutecznych negocjacji. Odkryliśmy, że skuteczność kampanii można zwiększyć poprzez strategiczne zintegrowanie żywych, bezpośrednich działań pracowników i sojuszników z przekazami zapośredniczonymi przez samych pracowników, sformułowanymi tak, aby odbiły się echem wśród ogółu społeczeństwa i mediów głównego nurtu – praktykę tę nazywamy komunikacyjnym unionizmem. Odkrycia te poszerzają wiedzę o ruchu robotniczym, pokazując analityczne znaczenie uwzględniania dyskursywnych praktyk budowania władzy przez pracowników. Przyczyniają się także do rozwiązania problemu historycznego zaniedbania w badaniach ruchów społecznych kwestii zbiorowych kontaktów pracowników z pracodawcami.

 

  1. Adversaries or cross-organization co-workers? Exploring the relationship between gig workers and conventional employees / implications for the gender wage gap / Michael David Maffie // Industrial and Labor Relations Review. – 2024, nr 1, s. 3–31.

W tym artykule zbadano, w jaki sposób pracownicy giganci wchodzą w interakcje z bardziej konwencjonalnymi pracownikami. Opierając się na oryginalnych danych jakościowych i ilościowych uzyskanych od klientów Instacart i pracowników sklepów spożywczych, w tym artykule pokazano, jak algorytmiczny system zarządzania Instacart popycha kupujących do złego traktowania personelu sklepu. Jednak w przypadku kupujących, którzy często wchodzą w interakcję z personelem, autor stwierdza, że ​​rozwijają oni oparte na współpracy relacje między współpracownikami między organizacjami. Relacje te zapewniają kupującym dostęp do zasobów zwykle zarezerwowanych dla pracowników, umożliwiając im poruszanie się po algorytmicznych ograniczeniach nałożonych na nich przez Instacart. Wyniki pokazują, że korzystanie przez firmy platformowe z narzędzi zarządzania algorytmicznego może mieć negatywny wpływ na warunki pracy konwencjonalnych pracowników; ale także, że pracownicy giganci mogą poprawić swoje własne warunki, budując relacje ze swoimi konwencjonalnymi rówieśnikami.

 

  1. Änderungen im Gesundheitsbereich zur Jahreswende / Hans Nakielski, Rolf Winkel // Soziale Sicherheit. – 2024, nr 1, s. 25-30.

Ubezpieczenie rodzinne, zdrowotne i chorobowe.

 

  1. The Dynamics of control of migrant agency workers: over-recruitment, ‘The Bitchlist’ and the enterprising-self / Chloe Tarrabain, Robyn Thomas // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 27–43.

W tym artykule zbadano doświadczenia pracowników migrujących w zakresie kontroli organizacyjnej podczas podejmowania pracy tymczasowej. Niniejsze badanie opiera się na „tajnym” badaniu etnograficznym przeprowadzonym w agencji pracy tymczasowej, która zatrudnia pracowników na krótkoterminowe kontrakty w branży gastronomicznej i hotelarsko-gastronomicznej. Wyniki pokazują, jak pracownicy postrzegają kontrolę wynikającą z nadmiernej rekrutacji w połączeniu z przydziałem pracy poprzez nieformalny system rankingowy. Specyficzna sytuacja społeczno-ekonomiczna pracowników migrujących oraz ich tożsamość rasowa i płciowa wpłynęły na ich reakcje na te systemy, co skutkowało poparciem dla dyskursów przedsiębiorczości. Rezultatem byli aktorzy, którzy są współwinnymi, jeśli nie aktywnymi uczestnikami samoregulacji i wzajemnych regulacji. Jako taki, artykuł ten stanowi wkład w literaturę na temat przedsiębiorczości, kontroli pracowników tymczasowych i szerszej literatury dotyczącej pozwoleń na produkcję.

 

  1. First to $15: Alberta’s minimum wage policy on employment by wages, ages, and places / Sebastian Fossati, Joseph Marchand // Industrial and Labor Relations Review. – 2024, nr 1, s. 88–118. 

Większość badań dotyczących płacy minimalnej opiera się na małych, licznych i w większości oczekiwanych zmianach płac, rozłożonych w czasie. Zamiast tego, niedawny zestaw zmian był duży, szybki i nieoczekiwany, po ruchu „Walka o 15 dolarów”. Alberta jest pierwszą prowincją, stanem lub terytorium Ameryki Północnej, w której obowiązuje płaca minimalna wynosząca 15 dolarów, przy czym nieoczekiwanie duży wzrost (47%) nastąpił w krótkim horyzoncie czasowym (3 lata). Skutki tej polityki w zakresie zatrudnienia szacuje się przy użyciu syntetycznego podejścia kontrolnego na podstawie danych z Badania Siły Roboczej. Podobnie jak w istniejącej literaturze, pracownicy przesuwali się w górę dystrybucji płac, przyrost po podwyżce, ale z większym zasięgiem dystrybucji. Utraty zatrudnienia występowały przy podobnych elastycznościach, ale przy dużych zmianach, głównie wśród młodszych pracowników. Jak wynika z nowszej literatury, regionalną utratę zatrudnienia stwierdzono w czterech z pięciu pozamiejskich regionów gospodarczych, ale nie w dwóch głównych miastach Alberty, co pokazuje znaczenie i niuanse regionalnej heterogeniczności.

 

  1. Gender composition and the symbolic value of occupations: new evidence of a U-shaped relationship between gender and occupational prestige based on German microdata / Sabine Krueger, Christian Ebner, Daniela Rohrbach-Schmidt // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 242–261.

Prestiż zawodowy jest ważnym, choć niedostatecznie zbadanym czynnikiem wpływającym na nierówności na rynku pracy ze względu na płeć. W niniejszym badaniu zbadano związek pomiędzy strukturą płci w zawodach a prestiżem tych zawodów oraz zbadano, czy mężczyźni i kobiety różnią się w swoich ocenach. Wielopoziomowa analiza oparta na niemieckich mikrodanych doprowadziła do dwóch kluczowych wniosków. Po pierwsze, przy kontroli wymagań płacowych i edukacyjnych zawody, w których przeważają mężczyźni lub kobiety, są zwykle oceniane jako bardziej prestiżowe niż zawody wykonywane przez tę samą płeć, co sugeruje premię segregacyjną w symbolicznej wycenie pracy w Niemczech. Po drugie, nie ma dowodów na uprzedzenia wewnątrzgrupowe ze względu na płeć w Niemczech; zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają zawody wymagające segregacji płciowej za bardziej prestiżowe, nie preferując zawodów zdominowanych przez ich własną płeć.

 

  1. Hiring temps but losing perms? Temporary worker inflows and voluntary turnover of permanent employees / Rocio Bonet, Marta Elvira, Stefano Visintin // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 83–102.

W artykule zbadano wpływ zatrudniania pracowników tymczasowych na dobrowolną rotację pracowników stałych. Argumentuje, że napływ pracowników tymczasowych pogarsza warunki pracy pracowników stałych, powodując ich dobrowolne odejście. Wykorzystując unikalny zestaw danych panelowych obejmujący miesięczne dane dotyczące wynagrodzeń na poziomie indywidualnym w okresie ośmiu lat w próbie hiszpańskich przedsiębiorstw, stwierdzono pozytywny związek między napływem pracowników tymczasowych a dobrowolną rotacją pracowników stałych. Wyniki są odporne na różne specyfikacje i są najsilniejsze w przypadku firm z sektorów innych niż produkcyjne oraz dla firm zatrudniających proporcjonalnie więcej pracowników o niskich kwalifikacjach, czyli w sytuacjach, w których zatrudnianie pracowników tymczasowych może być bardziej uciążliwe dla pracowników stałych. Ponieważ jest mało prawdopodobne, aby zatrudnianie pracowników tymczasowych zagroziło zatrudnieniu pracowników stałych na dualnym rynku pracy w Hiszpanii, wyniki wskazują na poważne koszty zakłóceń związane z tymczasowym zatrudnianiem w organizacjach.

 

  1. Neither employee nor contractor: a case study of employment relations between riders and platform-based food-delivery firms in Taiwan / Bo-Yi Lee // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 122–139.

W krajach zachodnich toczyło się wiele batalii prawnych dotyczących stosunków pracy między firmami dostarczającymi żywność opartymi na platformach a ich pasażerami; jednakże na Tajwanie nie toczyły się żadne takie spory prawne. W tym jakościowym studium przypadku zastosowano teorię logiki instytucjonalnej w celu zbadania powodów braku takich działań prawnych na Tajwanie, koncentrując się na tym, jak różni interesariusze stosują odmienną logikę do stosunków pracy w tajwańskim sektorze dostaw żywności opartym na platformach. Dzięki temu badaniu artykuł ten pokazuje, że większość interesariuszy w tym sektorze szybko osiągnęła konsensus co do tego, że w odniesieniu do pasażerów należy zastosować hybrydową logikę „quasi-pracownika” oraz że wynika to ze zbieżności robotniczych i kapitalistycznych teorii zysku, motywacji utrzymanie rentowności tych firm platformowych (będących przedsiębiorcami regulacyjnymi dokonującymi symbolicznej zgodności) i technorozwoju tajwańskiego rządu.

 

  1. Neues bei Arbeit, Arbeitslosenversicherung und Abgaben / Hans Nakielski, Rolf Winkel // Soziale Sicherheit. – 2024, nr 1, s. 10-21.

Wiadomości o pracy, ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia i podatkach.

 

  1. Neuregelungen bei der Grundsicherung / Hans Nakielski, Rolf Winkel // Soziale Sicherheit. – 2024, nr 1, s. 22-24.

Wzrost stawek świadczeń z pomocy społecznej.

 

  1. Platform labour unrest in a global perspective: how, where and why do platform workers protest? / Charles Umney [et al.] // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 3-26.

Niepokoje pracownicze wśród pracowników platform to narastające zjawisko globalne, ale kilka pytań wymaga głębszego zrozumienia. Co motywuje niepokoje pracownicze na platformach? Którzy aktorzy i strategie są zaangażowani? Jak to się różni w poszczególnych regionach? Udzielanie systematycznych odpowiedzi utrudnia brak dużych zbiorów danych. Wyjątkową cechą tego artykułu jest analiza globalnego zbioru danych obejmującego 1271 przypadków niepokojów pracowniczych na platformach internetowych. Ujawnia dwa główne wymiary platformowej walki pracowniczej: obrona lub rozszerzanie ochronnych instytucji regulacyjnych (protesty regulacyjne); oraz tych, którzy pragną większego udziału w tworzonej wartości (protesty dystrybucyjne). Te pierwsze częściej obejmują związki zawodowe głównego nurtu i metody takie jak skargi prawne. Te ostatnie częściej obejmują organizację oddolną, zbiorowe wycofywanie się pracowników i demonstracje. Teoretycznie w artykule omówiono dokonane przez Silvera rozróżnienie między niepokojami pracowniczymi typu Marksa i Polanyiego, aby wyjaśnić i umieścić w kontekście te ustalenia. Wzorce te ujawniają różnice w rosnącej fali niepokojów pracowniczych na platformach, które nie zostały jeszcze systematycznie zbadane.

 

  1. Public workers’ mobilizations in Egypt: perceptions of sector potential in textile and transport / Nada Matta // Industrial and Labor Relations Review. – 2024, nr 1, s. 62–87.

Artykuł ten przyczynia się do wyjaśnienia wzrostu niepokojów pracowniczych w Egipcie na początku XXI wieku, początkowo kierowanych przez pracowników sektora publicznego. Korzystając z dwóch studiów przypadków dotyczących tekstyliów i transportu, autor pokazuje, że postrzeganie potencjału sektora wpłynęło na zdolność pracowników do protestowania i zrekompensowało spadek roli ich sektorów w gospodarce. Postrzeganie niepełnego wykorzystania spowodowanego korupcją i rentowności sektora opartej na zmarnowanych zyskach pomaga wyjaśnić bojowość pracowników i ich zdolność do zorganizowania przedłużonej kampanii protestacyjnej. Poglądy te opierają się na dyskursach krytykujących przyjęcie przez państwo neoliberalnej polityki związanej z prywatyzacją. Pracownicy mogli rozwinąć takie postrzeganie, ponieważ ich sektory nadal odgrywały rolę w gospodarce pomimo ich upadku. Analiza stanowi wkład w podejście oparte na zasobach energii, pokazując, jak postrzeganie potencjału sektora zwiększa potencjał wśród pracowników Globalnego Południa w podupadających sektorach. Aby wyjaśnić niepokoje pracownicze, autorka wykorzystuje badania pracownicze dotyczące Egiptu, które skupiają się na skargach, a nie na pozycji ekonomicznej pracowników i źródłach władzy.

 

  1. Reconceptualising work and employment in complex productive configurations / Martine D’Amours [et al.] // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 63–82.

Coraz częściej praca i zatrudnienie mają miejsce w firmach sieciowych, łańcuchach wartości i innych formach organizacyjnych wykraczających poza prawne granice firmy. W artykule zaproponowano model zakorzeniony w koncepcjach socjologicznych (organizacja pracy, kontrola i ryzyko), umożliwiający analizę struktury społecznych stosunków pracy i zatrudnienia oraz wytwarzania nierówności w tych formach organizacyjnych. W pierwszej kolejności zmieniamy poziom analizy, przechodząc od konfiguracji firmowej do produkcyjnej. Po drugie, proponujemy pojęcie społecznych stosunków pracy, aby uchwycić relację między pracownikami a jakimkolwiek podmiotem, który może kontrolować ich warunki pracy i zatrudnienia. Społeczne stosunki pracy wyróżniają pięć wymiarów, które można wykorzystać do porównania grup pracowników uczestniczących w tej samej konfiguracji. Po trzecie, analizujemy, w jaki sposób jaki podmiot/podmioty sprawuje kontrolę i nad jakim wymiarem społecznych stosunków pracy. Takie zrozumienie jest niezbędne, aby zapewnić możliwości odnowy instytucjonalnej, a mianowicie ponownego połączenia kontroli i odpowiedzialności.

 

  1. A relational work perspective on the gig economy: doing creative work on digital labour platforms / Ana Alacovska, Eliane Bucher, Christian Fieseler // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 161–179.

Na podstawie wywiadów z 49 artystami wizualnymi, grafikami i ilustratorami pracującymi na dwóch wiodących światowych cyfrowych platformach pracy, w tym artykule zbadano, w jaki sposób kreatywni pracownicy wykonują pracę relacyjną, aby złagodzić utowarowienie pracy, prekarność i normatywność algorytmiczną. W artykule argumentuje się, że praca twórcza na internetowych platformach pracy nie jest całkowicie kontrolowana przez zdepersonalizowane, anonimowe i oparte na algorytmach siły rynku pracy, ale jest także osadzona w infrastrukturze relacyjnej, której utrzymanie, solidność i trwałość zależy od emocjonalnych wysiłków podejmowanych przez pracowników, aby dorównać transakcje gospodarcze i środki ich wymiany wpływające na znaczące relacje z klientami.

 

  1. The scarring effect of first job precarity: new evidence from a panel study in Hong Kong / Duoduo Xu // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 206–225.

Czy wejście na rynek pracy poprzez niepewne zatrudnienie ma długoterminowy, szkodliwy wpływ na karierę? Wcześniejsze badania przedstawiały różnorodne argumenty, ale jednoznaczne wnioski pozostają nieuchwytne. Wykorzystując dane panelowe z Hongkongu, niniejsze badanie ożywia tę debatę, ujawniając długotrwały wpływ niepewności zatrudnienia na pierwszym miejscu pracy na późniejsze perspektywy zawodowe pracowników. Konstruuje się kompleksową miarę niepewnego zatrudnienia w taki sposób, aby jednocześnie uwzględniała status zatrudnienia, status umowny i status zawodowy, a modele efektów losowych służą do testowania wpływu niepewności pierwszego zatrudnienia na późniejsze miesięczne dochody, satysfakcję z pracy i świadczenia dodatkowe. Obserwuje się także, że sytuacje makroekonomiczne, zwłaszcza okresy kryzysu gospodarczego, niekorzystnie wpływają na podejmowanie niepewnego zatrudnienia. Co ważne, wyniki pokazują istotne negatywne konsekwencje początkowego niepewnego zatrudnienia, podkreślając niekorzystny wpływ kryzysów gospodarczych na niepewność pierwszego zatrudnienia i późniejszy negatywny wpływ na perspektywy kariery zawodowej.

 

  1. There and back again: neuro-diverse employees, liminality and negative capability / Louise Nash // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 262–278.

Wyzwania w miejscu pracy, przed którymi stoją neuroróżnorodni pracownicy, są obecnie niedostatecznie zbadane. W artykule rozważono, w jaki sposób tacy pracownicy doświadczają świata pracy, koncentrując się na wymaganiach, jakie przed nimi stoją, aby dostosować się do ustalonych oczekiwań dotyczących autoprezentacji i wyników oraz tego, jak wykorzystują zasoby przestrzenne, aby je przekroczyć. Opierając się na danych uzyskanych z serii pogłębionych wywiadów, bada zarówno ich codzienne doświadczenia frustracji, jak i to, w jaki sposób mobilizacja przestrzeni liminalnych może pomóc im w przejściu do i z wymagań „neurotypowego” miejsca pracy. Celem artykułu jest przyczynienie się do zrozumienia doświadczeń pracowników charakteryzujących się neuroróżnorodnością oraz tego, w jaki sposób projekt i praktyki w miejscu pracy mogą przyczyniać się do poczucia marginalizacji, a nawet wykluczenia. Podkreśla potencjalnie wzmacniający i emancypacyjny potencjał przyjęcia liminalności i bada związek z „negatywnymi zdolnościami” jako perspektywą pojęciową i diagnostyczną w badaniach nad różnorodnością w miejscu pracy.

 

  1. Top-Down and bottom-up formalization: waste pickers’ struggles for labor rights in São Paulo and Bogotá / Manuel Rosaldo // Industrial and Labor Relations Review. – 2024, nr 1, s. 32–61.

Wielu badaczy i praktyków zajmujących się pracą uważa, że regulacja pracy nieformalnej jest konieczna, aby chronić najbardziej bezbronnych pracowników na świecie przed drapieżnikami rynkowymi. Artykuł ten przedstawia alternatywną perspektywę: regulacje państwowe to wszechstronne narzędzie, którym mogą posługiwać się zarówno pracownicy, jak i elity, często do sprzecznych celów. W związku z tym kluczowym pytaniem dla osób pragnących promować godną pracę nie jest to, czy formalizować pracę nieformalną, ale raczej: formalizacja przez kogo i dla kogo? Autorka wykorzystuje to podejście do analizy różnic w wynikach wysiłków zmierzających do sformalizowania pracy osób zbierających odpady w São Paulo w Brazylii i Bogocie w Kolumbii. Opierając się na 24 miesiącach badań terenowych, autor dokumentuje, w jaki sposób polityka formalizacji w São Paulo przyniosła korzyść niewielu zbieraczom śmieci ulicznych, podczas gdy polityka Bogoty podniosła dochody, warunki i głosy tysięcy porównywalnych pracowników. Analiza sugeruje, że formalizacja prawdopodobnie przyniesie propracownicze rezultaty tylko wtedy, gdy pracownicy będą mieli wystarczającą władzę nad projektowaniem i wdrażaniem polityki.

 

  1. Trade union solidarity in crisis: the generative tensions of worker solidarities in Argentina / Adam Fishwick, Lucila D’Urso // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 44–62.

W artykule wskazano, jak napięcia pomiędzy różnymi poziomami solidarności pracowniczej pomogły ukształtować możliwości działań zbiorowych w związkach zawodowych branży motoryzacyjnej i pokrewnych w Argentynie. Na dwa sposoby rozwija ramy zaproponowane przez Morgana i Pulignano. Po pierwsze, podkreśla wzajemne powiązania zarówno komplementarności, jak i napięć pomiędzy różnymi praktykami solidarności. Po drugie, poszerza zrozumienie tego, w jaki sposób praktyki solidarności łączą miejsce pracy i społeczność. Artykuł opiera się na analizie tematycznej wywiadów z liderami, przedstawicielami i działaczami związków zawodowych, które rzucają światło na powstałe solidarności, a także napięcia i komplementarność między nimi. Jest to kontekstualizowane przez wpływ kryzysu w sektorze motoryzacyjnym po 2015 r., co pokazuje, jak zwiększona bezbronność pracowników wpłynęła na wyłaniającą się solidarność. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł pokazuje znaczenie tej dynamiki dla zrozumienia ciągłej odporności i ograniczeń związków zawodowych w Argentynie i poza nią.

 

  1. Vice-chancellor pay and performance: the moderating effect of vice-chancellor characteristics / Mohamed H Elmagrhi, Collins G Ntim // Work, Employment. and. Society. – 2024, nr 1, s. 180–205.

W artykule zbadano powiązanie między długo- i krótkoterminowymi miarami wyników brytyjskich instytucji szkolnictwa wyższego (HEI) a wynagrodzeniami prorektorów/dyrektorów (VC) w epoce intensywnego neoliberalizmu/finansjalizacji uczelni, a w konsekwencji ustala, w jakim stopniu do którego związek płacowy VC jest moderowany przez charakterystykę VC. Z analizy podłużnej próby brytyjskich uczelni wynika, że ​​nasze podstawowe ustalenia sugerują, że uczelnie, dla których priorytetem jest osiągnięcie długoterminowych celów w zakresie wyników społecznych, zazwyczaj płacą swoim funduszom VC niskie pakiety wynagrodzeń, podczas gdy uczelnie, które koncentrują się na osiąganiu krótkoterminowych celów w zakresie poprawy reputacji, płacą swoim funduszom VC pakiety o wysokim wynagrodzeniu. Pokazujemy dalej, że związek między wynagrodzeniem a wynikami VC jest moderowany/wyjaśniany w dużej mierze przez charakterystykę VC. Nasze ustalenia są odporne na kontrolowanie alternatywnych mechanizmów zarządzania, endogeniczności, alternatywnych miar wyników i różnych technik szacowania. Nasze odkrycia stanowią empiryczne wsparcie dla teorii optymalnego kontraktowania i prestiżu, co ma istotne implikacje dla sektora.

 

  1. Wage theft and the struggle over the working day in hospitality work: a typology of unpaid labour time / Matthew Cole [et al.] // Work, Employment and Society. – 2024, nr 1, s. 103–121.

Artykuł ten, czerpiąc z marksistowskiej ekonomii politycznej, analizuje kradzież wynagrodzeń w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dzięki szczegółowemu, jakościowemu badaniu doświadczeń pracowników londyńskich hoteli opracowano nowatorską typologię, która ujawnia, w jaki sposób menedżerowie wydobywają dodatkowy nieopłacany czas pracy w drodze kradzieży wynagrodzeń. W artykule dowodzono, że zarówno definicja prawna, jak i istniejące akademickie sformułowania kradzieży płac nie obejmują pełnego zakresu sposobów, w jakie pracodawcy wydobywają nieodpłatny czas pracy. Pomijają także systemowy wymiar nieodpłatnego czasu pracy w kapitalizmie. Artykuł wnosi nowe spojrzenie na socjologiczny wymiar wyzysku, proponując alternatywną konceptualizację kradzieży wynagrodzeń, która uwzględnia zarówno formalne naruszenia prawa, jak i bardziej subtelne, nieformalne środki zabezpieczające kradzież wynagrodzeń.

 

  1. Where Are the Fathers? Effects of Earmarking Parental Leave for Fathers in France / Hélène Périvier, Gregory Verdugo // Industrial and Labor Relations Review. – 2024, nr 1, s. 88–118.

Czy zapewnienie niezbywalnych miesięcy urlopu rodzicielskiego przeznaczonego dla ojców, zgodnie z mandatem Unii Europejskiej udzielanym jej krajom członkowskim od 2019 r., zwiększa ich udział? Aby odpowiedzieć na to pytanie, autorki badają konsekwencje francuskiej reformy z 2015 roku, która wyznaczyła ojcom do 12 miesięcy płatnego urlopu, przy jednoczesnym obniżeniu o tę samą liczbę miesięcy maksymalnego płatnego urlopu dla matek. Chociaż świadczenia były niskie, urlop rodzicielski można było wykorzystać w niepełnym wymiarze godzin, co może być bardziej atrakcyjne dla ojców. Korzystając z danych administracyjnych i porównując rodziców dzieci urodzonych przed reformą i po niej, autorzy stwierdzają, że w odpowiedzi na wywołany reformą spadek współczynnika aktywności zawodowej matek o 25 punktów procentowych, udział ojców wzrósł o mniej niż 1 punkt procentowy, głównie w formie urlopu w niepełnym wymiarze godzin. Reforma zwiększyła zarobki matek, ale nie miała znaczącego wpływu na zarobki ojców. Ogólnie rzecz biorąc, zastępowalność urlopu rodzicielskiego między rodzicami wydaje się niska, w związku z czym samo przeznaczanie na ten urlop nie zwiększa znacząco udziału ojców w urlopie.

Kontakt GBPiZS

Dział Zbiorów Pracy
i Zabezpieczenia Społecznego

ul. Zabraniecka 8L
03-872 Warszawa

Sekretariat
Telefon: (+48) 509-787-563
Email: sekretariat@gbpizs.gov.pl

Wypożyczalnia
Telefon: (+48) 537-838-509
Email: wypozyczalnia@gbpizs.gov.pl

  • Dział Zbiorów dla Niewidomych

  • ul. Konwiktorska 7
    00-216 Warszawa

  • © 2020 - 2024 Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Wszystkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja: virtualmedia

    Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Zobacz zasady przetwarzania danych osobowych.
    Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym. Zobacz politykę plików cookies..
    Akceptuję