Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego we współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” realizuje w latach 2017-2019 projekt „Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych”.

W styczniu w ramach projektu w Serwisie Wypożyczeń On-line pojawiło się 15 nowych filmów z AD. Wśród tytułów znalazły się takie produkcje z ostatnich lat jak: Manchester by the Sea (2016), czy Big Short (2015). Film "Big Short" to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu lat 2007-2010. Kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadza do zapaści ekonomicznej na całym świecie.

W serwisie wypożyczeń on-line pojawiły się także takie klasyki kina jak "Ojciec Chrzestny" Francisa Forda Coppoli z 1972 roku, czy adaptacja dzieła Reymonta "Chłopi" (w dwóch częściach, z roku 1973). Na uwagę zasługuje także film z 1965 roku "Udręka i ekstaza", który opowiada o pracy Michała Anioła nad malowaniem sklepienia w Kaplicy Sykstyńskiej.

Polecamy Państwa uwadze wszystkie filmy! Ścieżki dźwiękowe filmów z audiodeskrypcją są dostępne na stronie wypozycz.dzdn.pl

Projekt „Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Cyfrowa.