XI Forum Młodych Bibliotekarzy, odbyło w dniach 15-16 września w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego, pod hasłem „W bibliotece wszystko gra”. Inicjatorzy i sponsorzy przedsięwzięcia zorganizowali dwa dni wypełnione  interesującymi referatami i warsztatami.

 

W obradach Forum uczestniczyli reprezentanci wielu bibliotek i środowisk naukowych. Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Centrum Animacji Kultury czy Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu. 

Naszą Bibliotekę reprezentowały pracownice: Małgorzata Czapalska i Małgorzata Wójtowicz.

Jak udowodnili prelegenci „W bibliotekach - jak w muzyce - wszystko gra”, uzupełnia się i przenika. Uczestnicy poruszali tematy związane z warsztatem pracy bibliotekarza, indywidualnymi doświadczeniami, elementami stanowiącymi treść działalności bibliotek i ośrodków naukowych. Niezwykle interesującym i ciekawym ze względu na zaprezentowanie niekonwencjonalnych sposobów promocji biblioteki, okazał się referat Pani Anny Latta-Pisarek pt. „Czy bibliotekarz może pracować na siłowni”. Prelegentka przedstawiła specyfikę działalności biblioteki uniwersalnej, ulokowanej na powierzchni galerii handlowej. Intrygujące treści zawierał również referat „Mogę zagrać w Bibliotece” z drugiego dnia Forum, zaprezentowany przez przedstawicielkę Biblioteki Gliwickiej, Panią Martę Krysiak, która podzieliła się z forumowiczami doświadczeniami z przeprowadzonej akcji Międzynarodowego Dnia Gier.

Zwieńczeniem cyklu wykładów był referat pt. „Bibliotheca Magna Perennisque – honorowe wyróżnienie dla Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie za całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego”, wygłoszony przez Małgorzatę Czapalską. Przedstawienie specyfiki działalności naszej placówki naukowej spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy Forum.

Po wysłuchaniu wystąpień przewidzianych w planie obrad, przyszedł czas na część mniej oficjalną. Miłym wytchnieniem po całym dniu obrad była wycieczka do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Kolacja na dachu Muzeum i loży honorowej opolskiego Amfiteatru w asyście zespołu POPRZYTULA, okazała się idealnym momentem do odnowienia starych znajomości i nawiązania nowych.

Forum Młodych Bibliotekarzy dzięki swojemu wieloaspektowemu charakterowi, daje możliwość do wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy oraz nabywania umiejętności potrzebnych w zawodzie. Uczestnicy tegorocznego wydarzenia, podczas licznych wykładów i warsztatów, przygotowanych przez bibliotekarzy oraz specjalistów z pokrewnych dziedzin, mieli możliwość rozwijania swoich kompetencji oraz zainteresowań, które z pewnością wykorzystają w swojej codziennej pracy z czytelnikami i użytkownikami przestrzeni bibliotecznej. Forum okazało się bardzo ciekawym, pożytecznym i inspirującym wydarzeniem naukowym. Do zobaczenia za rok.

 ForumOpole01ForumOpole02 ForumOpole03 

więcej zdjęć