katalog

Filmoteka Narodowa - jeszcze pod nazwą Archiwum Filmowe w Warszawie - powstała 29 kwietnia 1955 r. Od początku istnienia jej celem jest ochrona narodowego dziedzictwa kulturalnego w zakresie kinematografii. Opiera się ona głównie na archiwizacji i konserwacji taśm filmowych, ale nie tylko! Filmoteka prowadzi także szereg działań kulturalnych, a u jej boku działa Biblioteka Filmoteki Narodowej. Ma ona największy w Polsce zbiór wydawnictw polskich i zagranicznych poświęconych tematyce filmowej oraz mediom audiowizualnym. To prawie 30 000 tytułów książek i ponad 1 000 tytułów czasopism. 15 czerwca 2018 r. Dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Justyna Garbarczyk na zaproszenie Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich miała możliwość ich obejrzenia. Zbiory udostępnione zostały zwiedzającym w ramach działań warszawskiego SBP mających na celu wzajemne poznawanie się bibliotek warszawskich oraz wymianę doświadczeń pomiędzy nimi.

IBS EC seminarium plakat czerwony 900x543

W dniu 18 czerwca 2018 Instytut Badań Strukturalnych zorganizował seminarium "Oblicza bezrobocia - bariery aktywizacji zawodowej i zatrudnienia". Jest to to temat niezmiernie ważny, gdyż pomimo sytuacji na polskim rynku pracy najlepszej od ponad dwóch dekad nieaktywnych zawodowo pozostaje ponad 6 milionów osób w wieku produkcyjnym. Na seminarium przedstawiono bariery zatrudnienia w Polsce i w całej Europie. W dyskusji panelowej dyskutowano o polityce społecznej mającej na celu zwiększenie aktywności zawodowej Polaków - z perspektywy administracji lokalnej i centralnej.

IMG 3545

 "Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska. Raport Instytutu Ordo luris"

"Program Rodzina 500 plus. Zasady przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych na dzieci"

 

nukat dyplom

Informujemy, że dwie pracownice naszej biblioteki, które w dniach od 26 lutego do 6 marca 2018 r. uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez Centrum NUKAT, w wyniku zdanego egzaminu uzyskały certyfikat uprawniający do wprowadzania rekordów do Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego NUKAT oraz szkolenia pracowników Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w zakresie tworzenia rekordów.

IMG 3005

 "Integracja systemów zarządzania. Trendy, zastosowania, kierunki doskonalenia." - Piotr Kafel

"Koncepcja systemu zarządzania efektywnością pracy personelu medycznego w szpitalach" - Beata Buchelt

 

IMG 2966

25 maja 2018 roku wejdzie w życie unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych zwane w skrócie RODO. Określa ono nowe zasady przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania danych osobowych. Rozporządzeniem objęte zostaną wszystkie instytucje i firmy, które gromadzą i wykorzystują dane dotyczące osób fizycznych – także GBPiZS. Z myślą o tym, 18 maja 2018 r. przedstawicielka naszej Biblioteki uczestniczyła w szkoleniu zatytułowanym „Ochrona danych osobowych w firmie w oparciu o RODO”, które poświęcone było nowym przepisom.

 Tadeusz Boy – Żeleński „Ludzie żywi”.
Wydawnictwo J. Mortkowicza , Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie, 1929 (wydanie oryginalne)
Książka w standardzie DAISY wydana przez Fundację Klucz w 2012 r. (pisownia oryginalna zachowana)
Lektor: Leszek Filipowicz
Gatunek: publicystyka, eseje

WTK2018 7

Tegoroczna, 9 edycja Warszawskich Targów Książki 2018 odbywa się na Stadionie Narodowym. W dniach od 17 do 20 maja Warszawa staje się stolicą polskiej literatury. Organizatorzy spotkania, Murator Expo oraz partnerzy specjalni - Institut Francais i Ambassade De France en Pologne, zaplanowali na ten czas wiele wspaniałych atrakcji. Impreza mija pod znakiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Towarzyszą jej liczne, wyczekiwane wręcz, premiery książek, spotkania z autorami i wydawcami, wystawy oraz specjalnie przygotowane strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej, fantastycznej i tematyce górskiej. W trakcie Warszawskich Targów Książki odbywają się także Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.